5 įdomiausios egzoplanetos

arrow-down

Žemė ir visos Saulės sistemos planetos nėra vienintelės planetos Visatoje.
Skaičiuojama, kad jų kosmose gali buti milijardai. Kviečiame susipažinti su įdomesnėmis žinomomis egzoplanetomis.

Praėjusį kartą papasakojome, kas yra egzoplanetos ir kad jų Visatoje gali buti milijardai. Jei praleidote, straipsnį rasite ČIA.

Kentauro proksima b

Artimiausia Saulei žvaigždė – Kentauro proksima – iš tiesų nėra tokia jau artima. Ji nuo Saulės nutolusi per ~4,24 šviesmečio (yra 270 000 kartų toliau nei atstumas nuo Žemės iki Saulės).

Naudodami dabartines technologijas, iki šios žvaigždės keliautume maždaug 70 000 metų!

Kentauro proksima kosmoso mokslininkams įdomi dar ir todėl, kad aplink ją, kiek žinoma, sukasi dvi planetos. Viena jų – Kentauro proksima b arba tiesiog Proksima b. Ši planeta yra vadinamojoje gyvybės zonoje – sritis aplink žvaigždę, kur nei per karšta, nei per šalta, vadinasi, jei planetoje būtų vandens, jis galėtų egzistuoti skystu pavidalu.

Nežinia, ar planeta yra tinkama gyvybei, kaip ją suprantame. Todėl mokslininkai stebi tiek Kentauro proksimą, tiek jos planetas ir renka daugiau informacijos. O kol kas tai padaryti galime tik nuotoliniu būdu.

Tačiau ambicingo projekto „Breakthrough Starshot“ sumanytojai šiuo metu kuria technologijas, kurios padėtų mažyčius nano erdvėlaivius nusiųsti į Kentauro proksimos apylinkes ir sužinoti daugiau tiek apie žvaigždę, tiek apie Proksimą b. Jei jiems pavyks, nano erdvėlaiviai iki ten nukeliautų per vos 20 metų! Gal tai taps pirmąja mūsų aplankyta egzoplaneta?

55 Cancri e

Planeta, kuri sukasi apie 55 Cancri A žvaigždę, nuo mūsų nutolusi per ~40 šviesmečių. Manoma, kad ji gali būti deimantinė! Greičiausiai planetoje yra daug anglies, kuri dėl milžiniško slėgio ir 2700 °C karščio paviršiuje virsta deimantu.

Tiesa, naujos teorijos kvestionuoja šią deimantų teoriją, nes neaišku, ar tikrai tiek daug anglies planetoje yra. Kaip yra iš tikrųjų, sužinosime ateityje.

LTT 1445Ab

LTT 1445Ab nuo Žemės nutolusi per ~22,5 šviesmečio. Ji įdomi tuo, kad turi tris saules! Planetos kaimynystėje yra trys žvaigždės, nors ji sukasi tik apie vieną, ir tai padaro per 5 dienas. Dėl to LTT 1445Ab paviršiaus temperatūra yra ~160 °C karščio.

Nors iki planetos kol kas nenukeliausime, mokslininkai teigia, kad ją galima stebėti Žemėje esančiais teleskopais.

J1407b

J1407b arba Super Saturnas, manoma, yra 20 kartų masiškesnė už mūsų Saturną, o jos žiedai driekiasi net 180 mln. kilometrų (kitaip tariant, 600 kartų daugiau už Saturno). Žiedų sistema tokia didelė, kad, jei sukeistume J1407b su Saturnu, ji Žemės danguje būtų 4–5 kartus didesnė nei Mėnulis.

Kepler-452b

Kepler-452b kartais vadinama tiesiog Žemės dvyne arba Žeme 2.0. Planeta yra beveik Žemės dydžio ir apie savo žvaigždę sukasi gyvybės zonoje. Nors ir galimai panaši į Žemę pagal dydį, vis dėlto gyvybei, kaip ją suprantame, planeta greičiausiai nepalanki.

Kepler-452b taip pat kelia milžiniškas diskusijas tarp mokslininkų, mat nėra iki galo aišku, ar planeta tikrai egzistuoja. Todėl ji dažnai vadinama „planeta kandidate“. Kepler-452b yra labai labai toli – nutolusi per ~1,402 šviesmečio. Tai dar labiau apsunkina jos stebėjimą.

Tai yra tik keli skirtingų planetų pavyzdžiai. Mokslininkai nuolat atranda naujų egzoplanetų tiek stebėdami kosmosą iš Žemės, tiek pakėlę teleskopus į dangų – kaip, pavyzdžiui, NASA misija TESS, nuolat medžiojanti naujas egzoplanetas. Įdomu, ką naujo apie jas sužinosime 2021 m.!