Gražuolė kometa SWAN – kaip ją pamatyti Lietuvoje?

arrow-down

Pakelti akis į dangų – visada gera idėja. Negana to, jau greitai nakčia bus galima stebėti neeilinį reginį – gražuolę naujai atrastą kometą SWAN.

Kometos yra senovės kosmoso klajūnės. Jos egzistuoja milijardus metų, gerokai iki susiformuojant Saulei ir Saulės sistemai. Dažniausiai yra sudarytos iš ledo, uolienų, dulkių bei panašių medžiagų ir paprastai yra šaltos kaip ledas – net priartėjusios prie Saulės sušyla tik šiek tiek.

Šie dangaus kūnai yra ypatingi dėl to, kad turi branduolį ir šviečiančią uodegą, kurią suformuoja Saulės vėjai – dalelės, sklindančios iš Saulės, pučiančios kaip vėjas, kaitinančios kometą ir taip suformuojančios jos uodegą. Todėl uodega visada rodo priešinga Saulei kryptimi.

Ilgo periodo kometos atlekia iš Orto debesies. Tokios kometos pro Saulę praskrenda labai retai, todėl sudėtinga pasakyti kada jos paskutinį kartą praskrido netoli mūsų ir kada grįš. Orto debesis – tolima kosmoso vieta, kurioje skrieja milijardai kometų. Būtent iš ten jos pasirodo arčiau Saulės ir kartais yra matomos iš Žemės. Kai kurie kosmoso mokslininkai taip pat galvoja, kad kometos galėjo į Žemę atnešti ledo vandens ir taip padėti čia susiformuoti gyvybei.

SWAN yra nauja kometa, kurią balandį pirmasis pastebėjo mėgėjas astronomas iš Australijos Michaelis Mattiazzas. Skaičiuojama, kad gražuolės SWAN uodega yra maždaug 16 mln. kilometrų ilgio! O jos branduolys – beveik ketvirtadalis musu Mėnulio skersmens.

Šiuo metu SWAN Lietuvoje galima pamatyti tik paryčiais ir tik esant labai geroms oro sąlygoms, nes ji kyla kartu su Saule. Anksčiau SWAN skriejo tarp Banginio ir Vandenio žvaigždynų, tačiau, remiantis naujausiais duomenimis, dabar perėjo į Persėjo žvaigždyną, taigi jos matomumas vis gerės.

Jeigu viskas gerai, anot astrofiziko dr. Kastyčio Zubovo, SWAN bus matoma kaip Grįžulo Ratų žvaigždė, jungianti samčio kaušą ir rankeną. Ir ne tik paryčiais, o beveik visą naktį.

Kometą paprasčiausia pamatyti, naudojant vieną iš dangaus stebėjimo mobiliųjų programėlių – pavyzdžiui, „SkySafari“, „Night Sky“ ir pan. Jos padeda lengvai surasti norimus objektus (žvaigždynus, ūkus, galaktikas, iškeltus palydovus ar Tarptautinę kosminę stotį), tiesiog nukreipus telefoną į dangų. Sekti galima ir portale aerith.net.

Nuotraukos autorius D. Peach, Chilescope team

Tiesa, apsidžiaugti per anksti irgi nereikėtų. SWAN nėra pirmoji kometa, kuri turėjo matytis ryškiai ir plika akimi. Prieš keletą metų kometa ISON naktiniame danguje turėjo nušvisti ryškiau už Mėnulio pilnatį! Tačiau akistatos su Saule neatlaikė jos branduolys. Prieš keletą savaičių panaši situacija buvo ir su kometa ATLAS, kuri turėjo matytis net per nestiprius žiūronus. Bet ji suiro.

Taip gali buti ir su SWAN. Mokslininkai mano, kad jos branduolys yra gana silpnas, todėl taip pat greitai gali pasidalyti į daugybę mažų dalelių. Taip atsitinka, kai kometos artėja prie Saulės ir ima šilti – to neatlaiko kometos branduolys, ji ima irti, o su laiku visai išgaruoja kosmose.

Todel astronomai ragina nepraleisti neeilinio reginio, tačiau per daug vilčių taip pat nedėti – kometos suyra, ir taip dažnai nuvilia dangaus stebėjimo entuziastus.