Kodėl liūdėjom sugriuvus Arecibo observatorijai?

Straipsnio autore – GODA RAIBYTĖ
arrow-down

Po 57 metų mokslinių tyrimų ir neįkainojamų duomenų apie mūsų Visatą Arecibo observatorija Puerto Rike sugriuvo. Dėl to labai liūdėjo astronomai ir apskritai kosmoso mėgėjai. Kodėl Arecibo observatorija buvo tokia svarbi?

Ją užbaigus 1963 m., teleskopas naudotas radarų ir radijo astronomijai, galaktikoms stebėti, egzoplanetoms charakterizuoti, taip pat observatorija buvo nežemiškos gyvybės paieškų (SETI) programos dalis. Arecibo observatoriją NASA naudojo ir netoli nuo Žemės skriejantiems asteroidams ieškoti. Observatorija buvo laikoma viena produktyviausių istorijoje.

Būtent iš jos 1974 m. išsiųsta žmonijos žinutė nežemiškoms civilizacijoms. Ji atrodė taip:

Arecibo observatorijos teritorija užėmė net 48 ha ploto (tai yra maždaug 5 Bernardinų sodai), o pagrindinio įrankio – teleskopo – skersmuo siekė 305 m.

Apie observatorijos uždarymą paskelbta lapkričio pabaigoje. Rugpjūtį užėjusi audra labai smarkiai pažeidė Arecibo observatorijos konstrukciją. Tada lapkritį nutrūko vienas pagrindinių lynų ir konstrukcija tapo dar nestabilesnė. Praėjus dar šiek tiek laiko observatorija visiškai sugriuvo. Tai nufilmavo stebėjimo kameros.

Dėl savo įspūdingos architektūros Arecibo observatorija tapo ir popkultūros dalimi. Ten filmuotas legendinis filmas „Auksinė akis“ apie agentą 007 Džeimsą Bondą su Pierce u Brosnanu ir kitais garsiais aktoriais, taip pat pagal mūsų mėgstamo mokslininko ir mokslo populiarintojo Carlo Sagano mokslinės fantastikos romaną pastatytas filmas „Contact“ su Jodie Foster.

Kultinis grupės Joy Division albumo „Unknown Pleasures“ viršelis sukurtas iš radijo signalų, kuriuos sugavo Arecibo observatorija.

blogs.scientificamerican.com nuotrauka

Džiugu, kad šiuo metu jau planuojama skirti lėšų Arecibo observatorijai atstatyti. Kol kas tai nepatvirtinta, bet Puerto Riko valdžia praėjusių metų pabaigoje tam nutarė skirti 8 mln. JAV dolerių.