Kodėl mėnuliai yra palydovai, o ne planetos

arrow-down

Palydovai yra tarsi mažesni savo planetų kompanionai, amžinai įpareigoti suktis orbitoje.

Palydovai gali būti dirbtiniai ir natūralūs. Dirbtiniai yra tie, kuriuos į kosmosą iškėlė žmogus, – jie tiria Visatą, stebi Žemę (pvz., klimato kaitos padarinius) arba teikia navigaciją ar palydovinį ryšį. 

Natūralūs palydovai aplink planetas susiformavo natūraliai – pvz., vienam kosmoso kūnui atsitrenkus į kitą, arba tiesiog yra kadaise pro planetas skrieję ir jų gravitacijos pagauti asteroidai.

Kuo mažesnis kūnas, tuo silpnesnė gravitacija. Kadangi palydovai yra maži, jų jėga negali išlaikyti atmosferos. Visos dujos išgaruoja kosmose. 

Išimtis yra Saturno palydovas Titanas. Jis turi atmosferą, kuri yra netgi tankesnė už Žemės! Ten lyja, sninga, teka upės, tyvuliuoja ežerai. Tik skystas Titane yra ne vanduo, o metanas ir etanas, šias medžiagas Žemėje vadiname gamtinėmis dujomis. Į Titaną mokslininkai planuoja misijas, nes ten, nors sąlygos ir kitokios negu Žemėje, gali egzistuoti nežemiška gyvybė. Tiesa, ji turbūt būtų kitokios sudėties negu Žemėje. 

Kosmosas

Saulės sistemoje yra 170 palydovų. Daugiausia jų turi dujų gigantai Saturnas ir Jupiteris, o mažesnės planetos turi mažiau. Pvz., Marsas turi du, Žemė – vieną, o Merkurijus ir Venera – nė vieno.

Nykštukinė planeta – daug mažesnis kūnas už mums įprastas. Jos, kaip ir, pavyzdžiui, Žemė, skrieja aplink Saulę, tačiau nėra kitų planetų palydovai, bet kartu jų gravitacija per maža, kad jie būtų „išsivalę“ savo orbitą nuo kitų kosmoso kūnų.

Pastebėjus iki tol nematytą kūną šalia jau žinomos planetos, mokslininkai turi surinkti užtektinai duomenų, kad sužinotų, kad tai – palydovas. Todėl lentelėje matote kandidatų skaičių. Kosmoso mokslininkams dar reikia šiek tiek laiko viską išsiaiškinti.

PLANETAPATVIRTINTI MĖNULIAIGALIMI MĖNULIAIIŠ VISO
MERKURIJUS000
VENERA000
ŽEMĖ101
MARSAS202
JUPITERIS532679
SATURNAS532982
URANAS27027
NEPTŪNAS14014
NYKŠTUKINĖS PLANETOS   
PLUTONAS505
ERIS101
HAUMEA202
MAKEMAKE011
CERES000
IŠ VISO15856214*

*Planetų ir nykštukinių planetų mėnuliai.

Kai kurie palydovai yra tiesiog aplink planetą skriejantys akmens luitai. Kiti, įdomesni, pvz., Titanas, susilaukia daugiau mokslininkų dėmesio. Mokslininkai domisi ir Jupiterio palydovu Europa, kadangi jis yra padengtas storu ledo sluoksniu, po kuriuo tyvuliuoja vandenynai.

Paprastai palydovai yra gerokai mažesni už savo planetas. Šiokia tokia išimtis yra Mėnulis – palyginti su Žeme, jis yra neįprastai didelis. Mėnulis taip pat yra vienintelis mėnulis, pavadintas tiesiog Mėnuliu. Paprastai šie dangaus kūnai pavadinami mitologinių veikėjų vardais, tik Urano palydovai pavadinti Williamo Shakespeare’o pjesių pavadinimais ir Alexanderio Pope’o lyrinių veikėjų vardais.