Kuo įdomi pirmoji NASA kosmobiologinė misija į Marsą „Perseverance“

arrow-down

Liepos mėnesį į Marsą sėkmingai išsiųsta naujausia misija „Perseverance“. Tai yra pirmoji NASA misija į Raudonąją planetą, kurios tikslas – ieškoti senovinės gyvybės liekanų.

Marsas, manoma, kadaise milijonus metų buvo labai panašus į Žemę. Taigi svarbu išsiaiškinti, ar ten užsimezgė gyvybė, o jei ne – kodėl. Be to, ateityje ten planuoja nusileisti ir pirmieji astronautai – iki to laiko reikia kuo geriau pažinti Raudonąją planetą, kad būtų galima pasiruošti saugiam gyvenimui. 

„Perseverance“ lazeriais analizuos Marso mineralogiją ir chemiją. Tai gali padėti rasti suakmenėjusių mikrobų ir kitų gyvybės ženklų.

„Perseverance“ taip pat surinks įvairiu uolienų pavyzdžių, kuriuos saugiai laikys specialiai tam irengtoje talpoje. Ateityje juos iš marsaeigio turėtų paimti kita misija, kuri uolienas parskraidins į Žemę tam, kad mokslininkai galėtų dar nuodugniau jas ištyrinėti.

Misijos metu taip pat bus išbandytas kosminis sraigtasparnis „Ingenuity“. Jo tikslas – po truputį pirmą kartą istorijoje įvykdyti rotorinio įrenginio skrydį kitoje planetoje.

Kadangi „Ingenuity“ bus valdomas iš Žemės, mokslininkai bus itin atsargūs – pradžioje kels po kelis metrus, o galiausiai – 150 m aukštyn. Taip pat bus žiūrima, ar sraigtasparnis gali skraidyti į šonus, pirmyn ir atgal. Jei viską lydės sėkmė, ateityje panašiais įrenginiais bus galima skraidyti kitose planetose ir taip sužinoti apie jas dar daugiau įdomių faktų.

Ir tai dar ne visi „Perseverance“ tikslai! Misijos metu surinkti duomenys padės ateities astronautų misijoms Marse. Pavyzdžiui, sužinoti, ar įmanoma pasidaryti geriamojo vandens šaltinių, išbandyti metodą, kaip Marso atmosferoje išgauti deguonį, identifikuoti saugiausias nusileidimo vietas ir daugiau sužinoti apie orus, dulkes bei kitas sąlygas planetoje, kurios vienaip ar kitaip gali paveikti astronautų gyvenimą ten.

Beje, pavadinimą „Perseverance“ („Atkaklumas“) sugalvojo septintokas Alexas Matheris. NASA pasirinko jį iš 28 000 kitų pavadinimų, kuriuos siuntė jaunieji kosmoso entuziastai.

„Perseverance“ Marsą pasieks 2021 m. vasario 18 d. Marsaeigio nusileidimo vieta – 49 km diametro Jezero krateris, kuriame yra senovinės upės delta bei kadaise egzistavusio ežero pėdsakai „Ingenuity“ skrydžių bandymus turėtų pradėti balandį.